“BU YAZ

NE YEDİĞİNİ BİLİYORUM!” 

NOT: BİR DOST DİYETİSYEN…

Bu yaz düğünler, davetler, partiler derken ipin ucu iyice kaçtı; sağlıksız beslendin ve çok hızlı kilo aldın. Ama sen bu yaz bikini veya elbiseni özgürce giyebilmek, kumsalda özgüveni yüksek adımlar atabilmek istiyorsun ve bunun için “acil” sihirli bir diyet listesi  ihtiyacın var.

Ancak ben sana büyük resimden bahsedeceğim bugün,  “senin özündeki sihri” hatırlatacağım ve kendini iyi hissedeceğine garanti verebileceğim yaşam tarzı değişiklikleri önerilerimle “karşında değil yanında” olacağım, ne dersin? Not: Bir dost diyetisyen…

DİYETTE KAÇAMAK

“BU YAZ ÇOK KAÇAMAK YAPTIM, KİLO VERME HİKAYEM SENEYE ARTIK!” deme! Gel bu işi çözelim.

Bu yaz deniz, kum, güneş, organizasyonlar derken bolca yemek kaçamağı yapıp bahar aylarında verdiğin kiloları geri almaya başlamışsan ve “battı balık yan gider” şeklinde bu duruma bir son vermiyorsan sağlığına geri dönüşümsüz zarar veriyor olabilirsin. Hepimiz sosyal insanlarız ve her zaman her koşulda sağlıklı beslenmek mümkün olmayabiliyor. Önemli olan büyük resmi görebilmek ve yaşantının tamamına baktığında sağlıklı beslenip, yaşayabilmekte saklı işin sırrı.

Yani diyelim ki bir davete gittin, kızartma ara sıcağın tadına baktın oradan elinde bir kadeh şarap herkese eşlik ettin veya her zaman yediğinden bir tık daha fazla yemek yedin. Bir telaş sardı seni!

uzman diyetisyenden beş öneri

BU NOKTADA “ERTESİ GÜN İÇİN” TOP 5 ÖNERİM;

 • Telaş yapmana gerek yok! Dün dünde kaldı. Bugün yeni bir gün sağlıklı bir başlangıç yapmak için koca bir günün ve devamında güzel bir ömrün var.
 • Hangi besin grubundan fazla tükettiğini gözlemle ve peşi sıra gelen en az 7 gün bu besin grubundan mümkün olduğunca uzak dur.
 • Su tüketimini 3 litreye çıkar.
 • Bugün evde en sevdiğin müziği aç ve dans et! Ruhunu gıdasız bırakma.
 • Bugün ruh ve beden detoksu yap önce mutfağını sağlıksız besinlerden arındır, sonra kendine en sevdiğin renklerden bir salata hazırla üzerine biraz protein kat. (ızgara balık/yağsız et, baklagil veya peynir seçenekleri ile)
DİYETİNİ ERTELEME

BEDENİNE ÖZEN GÖSTERMENİN MEVSİMİ VEYA ZAMANI YOK! ŞİMDİ BAŞLA! TAM DA ŞUAN! YAZI – BAHARI- KIŞI BEKLEME! KENDİNİ ERTELEME!

Sabah uyanmak için kurduğun alarmı erteleme tuşuna basıp işe geç kalanlar buraya! Evet hepimiz eksiksiz toplandıysak diyeti erteleme hikayenin altındaki sebebi irdelerken; mis gibi uykundan uyanıp güne başlamak istememe hikayen gibi, leziz sofralardan kalkıp buharda pişmiş buruk sebze tadına elbette koşarak gitmeni beklemiyorum.

Ancak benim seni beklediğim yer keyifsiz bir sofranın başı değil. Yöresel,geleneksel  veya bu sene trend olan lezziz tariflere sağlıklı dokunuşlar yaparak kilonu yönetebildiğin yemeklerle dolu olan ve hem göze hem kilo yönetimine hitap eden bir sofra. Evet attığın adımı gördüm son bir adım daha kaldı yaklaş yaklaşJ tadına bakmak ister misin bu sağlıklı ama leziz atıştırmalıkların?

DİYETİNDE SAĞLIKLI DÜRÜM

DİYETİNDE NE OLSUN İSTERSİN? KISIR? MAKARNA? TATLI? PRATİK BİR SANDVİÇ VEYA DÜRÜM?

Danışanlarımla diyet görüşmesinde çok eğleniyorumJ Çünkü her mutfaktan başka bir yeni tarif çıkıyor. O bana kendi orijinal tarifini anlatıyor ben de minik sağlık dokunuşları ile onu bu lezzet ile buluşturuyorum. İşte o zaman da;  sen mutlu + ben mutlu = tartı güzel! J

Sen mutfağında, diyetinde ne görmek istersin? Makarna? Tatlı? Pratik bir sandviç veya dürüm? Hadi bugün seninle leziz bir dürüm yapalımJ

Diyetseç Sağlıklı Dürüm:

Malzemeler:

 • 1 adet tam buğday lavaş
 • Kurutulmuş domates (3-4 adet kuru halde rondodan geçirelim)
 • 2 kaşık labne peyniri
 • 1 kutu konserve zeytinyağlı ton balığı (120 gr)- yağını süzelim
 • 1 adet kapya biber ( tost makinesinde yağlı kağıt arasında pişirelim)
 • 1 çorba kaşığı(10 gr) chia tohumu

Toz haline getirilmiş kuru domatesi, ton balığını ve labneyi bir kasede iyice karıştırıp iç harcını hazırlayalım. Lavaşın üzerine ortadan şerit halinde bu harcı sürelim. Üzerine chia tohumu ve dilimlenmiş ızgara biberleri ekleyip lavaşı dürüm yapıp 2 parça halinde servise hazır hale getirelim.

Yanında içecek olarak bu sıcak havalarda buzlu ve traş limonlu maden suyu çok yakışır. Afiyet olsun, Sağlık olsun…

Bu ve buna benzer birçok “diyet listesi gibi görünmeyen tariflerle mutlu mutlu kilo vermek mümkün!

Hayalindeki kiloya ulaşmak için bir sihre ihtiyacın yok. Senin kendine göstereceğin özen ve akıllı adımlar ile sağlıklı beslenmenin ne kadar kolay uygulanabilir ve sürdürülebilir olduğuna inanamayacaksın. Ama deneyim tüm sözlerin önünde her zaman, o yüzden bunu bizzat sen deneyimlemelisin. Şimdi sen de kendi serüvenine başla, özündeki sihri bul ve yola çık, hadi!

Diyet Seç Sistemi Kişiye Özel!

Sana özel bireysel diyet danışmanlık sistemimizi tanımak ve
tüm sorularına yanıt bulmak için hemen ücretsiz ön görüşme randevusu al!
Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu
error: Korunan İçerik!