DİYETİNDE TATLI İSTER MİSİN?

Diyet yapmak için kendini her şeyden yoksun bırakman gerekmiyor. Her bedenin bir enerji dengesi var ve alman gereken sana özel bir kalori var. Ancak bu kalori dengesini çok iyi kurmalısın. Yoksa diyetin kırılma noktası da işte tam bu evrede gerçekleşiyor. Vücudunun ihtiyacı olan kaloriyi hep lezzeti düşük ve sana keyif vermeyen besinlerden karşıladığın için sürdürülebilir bir beslenme programı izleyemeyebilir, sağlıklı beslenme fikrinden vazgeçebilirsin. Ancak bu işin içinden çıkmanın yöntemi çok basit; Sağlığın için gerekli olan karbonhidrat, protein ve yağı doğru tariflerle buluşturarak sürdürülebilir bir beslenme programı yaratabilirsin. Hayal gibi gelse de; istersen her gün diyetinde “5 çayı”nda sana bir tatlı eşlik edebilir, ama sağlıklı bir tarif geliştirmek için yardıma ihtiyacın var; işte bu yazım tam sana göre..

DİYETSEÇ FELSEFESİ NEDİR? NEYİ SAVUNUR?

Tıp dünyası beslenme konusunda çok farklı görüşlere sahip! Sen de bir tuş kadar yakın olduğun için tüm bu bilgilere ulaştığında aklın karışıyor haliyle… Ben DiyetSeç Felsefesi ile şöyle bir yaklaşımı çok daha doğru buluyorum. Öncelikle sen “birtane” sin ve bedenini dinlemeyi öğrendiğinde sana neye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Konu “yemek ile haz ilişkisi” ise seni çağıran besin türünü belirleyip bu konuda sağlıklı tarifler geliştirerek kendini o lezzetten mahrum bırakmadan yoluna devam edebilirsin. Böylece hem sürdürülebilir hem de keyifli bir diyet/beslenme programını kolaylıkla yürütebilirsin.

SAĞLIKLI BESLENMEK VE TATLI YANYANA GELİRSE NE OLUR?

Ben hiçbir zaman “X besin zehirdir! Onu tüketmemelisin!” demiyorum. Tecrübeyle sabit bu yaklaşım ters tepiyor, kaçan kovalanıyor ve sen tatlıcı birisi olmasan da, canın olmadık zamanlarda tatlı çekiyor.

Benim yaklaşımım ise şu şekilde; sana fayda sağlamayacağını düşündüğüm besinleri(mesela sofra şekeri) her zamankinden çok daha düşük miktarlarda tüketebilirsin veya eğer ihtiyaç duymazsan hiç tüketmemeyi seçebilirsin. İlave olarak şekerli olanların yerine rafine şeker kullanmadan yapılan tarifleri kesinlikle tercih ederim, öneririm de. Ayrıca sanılanın aksine, bu iş illa ki tatlandırıcı kullanılarak yapılmak zorunda değil. Alışık olduğun tatlı eşiğini yükseltmemek adına meyvenin şekerinden faydalanıp leziz tarifler yaratabilir, bu işin tadını çıkarabilirsin. Sağlıklı olduktan ve porsiyonlamayı doğru yaptıktan sonra sağlıklı beslenme ve tatlı yan yana gelir ve harika bir ikili olurlar!

TATLI = MUTLULUK MU?

MUTLULUK ile HAZ kavramlarını bu aşamada doğru tanımlamak lazım. Tatlı yediğin an mutlu olmuyorsun, (elbette sonu gelecek) bir hazza ulaşıyorsun, o andan keyif alıyorsun. Ancak mutluluk o tatlı tabağında saklı değil! Mutluluk yaşamın tamamında! Her tabak, her lokma, her yudum veya her lokma bitiyor. O lokmayı ağzına attığın ve tadıyla buluştuğun ilk an HAZ seviyesi maksimum seviyeye çıkıyor ve o tabağın bitişi ile son buluyor. Ben buna karşı değilim ancak yaptığın seçim sana şunu hissettirmeli; Daha yemeğin tadı damağındayken boş tabağını görüp: “Ne yaptım ben?” yerine “Çok keyifliydi ve pişmanlık duyacağım bir tatlı değildi, çünkü hem sağlıklı hem de lezzetliydi”. İşte diyetinde çözülmeye gittiğin an bu an tadını çıkar.

HEM SAĞLIKLI HEM DE LEZİZ BİR TARİFE NE DERSİN?

Bu işin mucizevi sonuçları arasında neler var? Sosyalleşmene engel olmayan ve yüzünü güldüren üstelik forma girebildiğin bir beslenme programı izliyorsun ve kendine daha yakından bakarsan fark edeceksin ki yaşam tarzın değişiyor! Kendin için iyi bir şey yapıyorsun!

Şimdi sana hem leziz hem de kesinlikle hazzı peşinde koşturan bir tarif geliyor:

Avokado Pudingi:

  • 200 gr avokado( 2 adet)(olgun)
  • 3 muz (370 gr)- (olgun)
  • 4 yemek kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Avokado ve muzu blendırdan geçirin, pürüzsüz hale gelince kakao ve balı ekleyip 4’e bölün, 1 porsiyonu senin. Üzerine 3-4 dilim muz ile süsleyerek biraz da renk olsun dersen Bodrum’un enfes begonvil yapraklarıyla süsleyerek görsel lezzeti de maksimuma taşıyabilirsin!

 

Afiyetle, keyifle, sağlıkla..

Uzman Diyetisyen Seçil Ünal Eşingen

Diyet Seç Sistemi Kişiye Özel!

Sana özel bireysel diyet danışmanlık sistemimizi tanımak ve
tüm sorularına yanıt bulmak için hemen ücretsiz ön görüşme randevusu al!
Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu
error: Korunan İçerik!