DİYETİNDE TATLI KAÇAMAK

“Tatlı yemek” ve “formda kalmak” aynı cümlede geçerken çok daha eğlenceli bir yola çıkmaya ne dersin? Yemek ile hayattan keyif almayı birbirine çok yakıştırıyorsan ARAMIZA HOŞGELDİN!

Bu yazıyı okumadan hemen önce sen de diyet yapınca güzel sofralardan mahrum kalacağını düşünüyordun değil mi? Oysa bence her diyetin bir kaçamağı olmalı hatta bunu birlikte planlamalıyız! Adını kaçamak koyduğumuzda kendini daha özgür hissedeceğini düşünüyorum, aslında kaçman gereken bir beslenme planı zaten hiç önermiyorum. Sen diyet kelimesini hep yoksun kalmak olarak kodladın yıllarca kafanda. Ama artık kendi kaçamak planımızı birlikte oluşturmalıyız. Şimdi tabuları yıkma zamanı.. Var mısın?

FORMA GİRDİĞİN BU YOLDAKİ MUCİZENLE TANIŞ!

Hep doğaüstü olaylar, iksirler, sihirli sözcükler veya gerçek olmayacak kadar güzel dokunuşlar arıyoruz hayatımızda mutlu anları yaratmak için! Oysa o anı özel kılan şey senin bakış açın senin o an’ın sihirli olduğuna inanman. Aslında hayat bir illüzyon ve sen nasıl görmek istiyorsan karşındaki manzara o şekle bürünüyor. Yapabileceğine inandığın an değişim başlıyor. Konu ideal vücut ağırlığına kavuşmak ise bu yolda adım atıp değişimi başlattığını fısıldamalısın kendine. Ve birçok tadım ve yudumun çok daha farklı hayat bulduğunu düşünmelisin bedeninde. Bedenin için iyi bir şey yaptığını düşünerek sağlıklı seçimler yapmak, hayata karışırken de tabağını sağlıkla yönetebildiğini, hayalini kurduğun sağlıklı bedene ulaşmak için gerekeni yapıp bu konudaki tüm tıkanık yolları açtığını hayal etmek. İhtiyacın olan şey sadece bu. Bu yolda seni başa döndüren veya başarısızlık ile sonuçlanmasına sebep olduğunu düşündüğün ne var ise üstesinden gelecek kişinin spor eğitmenin veya diyetisyenin değil bizzat sen olduğunu bir daha hatırlamak tüm düğümleri çözecek. Senin yolunda yardımcıların var sana yöntemleri göstermek için. Ben de hep buradayım ancak esas mucize sensin unutma!

FARKINDALIKLA BESLEN! AN’I YAŞA

Çocukluk yıllarımızın “An’da Kalmak” konusunda en başarılı zamanlarımız olduğunu biliyor muydun? Bir çocuk asla ufak bir pürüz karşısına çıkınca onda takılıp kalmaz yoluna devam eder. Hep akıştadır. Yetişkin oldukça malesef takılıp kalmalar nedeniyle ilerleyemiyoruz. Bu durum hayatın her alanında geçerli.

Konu Kilo Yönetimi olunca en önemli püf noktalardan birisidir bu terim; An’da kalmak, An’ı yaşamak! An’da kaldığında, yemeğini yerken o tabakla bütünleştiğinde sana lezzetini uzun uzun sunuyor. Her lokmayı acele etmeden keyifle ve yavaş tükettiğinde bedenin ritmi düzeliyor. Tokluk sinyalin salgılanmadan aceleyle yemek yiyen ve “aç kalktığını düşünerek daha çok yemek yiyen” bir bünyenin tam tersi şekilde yavaş yemek yediğinde bedeninin de o besini fark etmesi, keyif alması için fırsat veriyorsun.

Yavaş yemek yemek her lokmanın tadına varmanı sağlamanın yanında, yaşadığın keyfi uzatıyor ve beynine tokluk sinyalinin salgılanması için fırsat verdiğin için kontrolsüz porsiyonlarda besin tüketmine engel oluyor. Yani uzun lafı kısası An’da kalarak hem daha düşük miktarda tüketmiş oluyorsun hem de bu işin keyfini çıkarıyorsun. Yani panik yok 🙂 yavaş yemek ye, işler yetişir 🙂

HEM RUHA HEM BEDENİNE İYİ GELEN TABAKLAR

Yavaş yemek yemeyi öğütlerken elbette her lokmasında keyif alabileceğin tarifler geliştirmek önemli. Bu konuda yapay tatlandırıcılar veya fazla şeker kullanımından kaçmak kilo yönetimindeki en akıllı yaklaşım bence. Her şeyin en doğal hali de seni lezzet anlamında tatmin edebilir. Elbette bu sözlerimin anlam bulması için sadece okumak değil hayata geçirmen gerekli. Bu tarifi bir dene bakalım neler olacak. “Diyet” olunca lezzetsizdir önyargını ortadan kaldırıp bir bak bakalım bu tabağın dibini görenlere neler oluyor 🙂

Muzlu Chia Puding: (4 PORSİYONLUK)

  • 60 gr chia tohumu ( 6 yemek kaşığı)
  • 500 ml badem sütü ( 2 su bardağı)
  • 200 gr olgun muz ( 2 adet)
  • 1 çorba kaşığı bal (10 gr)
  • 1 çay kaşığı vanilya ekstratı

 

Yapılışı: Bir kabın içine sütü, chia tohumlarını ekleyip karıştırın. Üzeri hava almayacak şekilde dolapta chia tohumları sütü çekip, jel kıvamı alana kadar en az bir saat bekletin. Kıvam alan pudingi çıkarıp içerisine bal ve vanilya ilave ederek karıştırın. Muzun kabuklarını soyup, iyice ezin ve pudingin içine ekleyin. İyice karıştırın. 4 porsiyona bölüp soğuk olarak 1 porsiyonunu afiyetle tüketin!

Afiyetle, keyifle, sağlıkla..

Uzman Diyetisyen Seçil Ünal Eşingen

Diyet Seç Sistemi Kişiye Özel!

Sana özel bireysel diyet danışmanlık sistemimizi tanımak ve
tüm sorularına yanıt bulmak için hemen ücretsiz ön görüşme randevusu al!
Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu
error: Korunan İçerik!