HAMİLELİKTE DOĞRU BESLENME

KENDİNİ VE BEBEĞİNİ SAĞLIKLA BESLE

Hamilelikte Doğru Beslenme, bu harika ve büyülü süreçte beslenmeyi anlatırken; hem uzman bir diyetisyen olarak hem de aynı dönemde 2.  Mucizesini bekleyen bir anne olarak seninle aynı heyecanı paylaştığımı belirtmek istiyorum. Senin için ilk önerim; Bu sürecin her gününü her sabahını gülümseyerek kutlamalısın. Bu büyülü sürece tanıklık etmek harika bir şans kesinlikle, seninle birlikte büyüyen minik mucizen adına aldığın her nefes ve her lokma, her yudum daha anlamlı. Çünkü hem sen hem bebeğin sağlıkla besleniyorsanız bu süreci çok daha konforlu ve mutlu geçiriyorsunuz.

Bugün sana hem kendi hikayemden; İlk hamileliğini 12 kg ile tamamlamış ve doğum sonrası 6. Ayın sonunda tüm doğum kilolarına veda etmiş, 1. Yılın sonunda da hani şu “hiç inmediğimiz” kilolara inebilmiş çok daha fit bir yaşam ile anneliğin mucizesini tatmış bir kadın olarak kendi hikayemden ve bu süreçteki profesyonel yaklaşımımdan bahsedeceğim.

Hamilelikte Geniş Çerçeveyi Görebilmek!

Bu büyülü süreç 3 trimesterdan oluşan bir serüven değil sadece. Geniş çerçeveyi görenler için; 3 aylık hazırlık dönemi ve doğum sonrası bebeğin gelişimine devam ettiği üç ayllık 4. Trimester da bu 9 ay 10 günün çok önemli parçaları aslında…

Hazırlık dönemi; özellikle planlı hamileliklerde annenin kendi sağlık ve kozmetik bakımını yaptırdığı, anne adayının kendisini hem ideal vücut ağırlığı ile bu sürece hazırlandığı, hem de dengeli beslenmeye ek olarak hamilelik öncesi folik asit takviyesi ile nöral tüp defekti dediğimiz bir hastalığı bebeği için önleyebildiği çok önemli bir dönem. Bu nedenle annenin beslenmesine en az 3 ay öncesinden başlayarak özen göstermeli,  dengeli beslenmeyi mutlaka hayat geçirmeli ve dengeli beslenme alışkanlığını sadece 9 ay 10 gün ile sınırlandırmamalı hayat boyu sürdürülebilir kılmalıdır.

Hamilelik Boyunca Nasıl Beslenmeliyim?

Yaşamın her döneminde olduğu gibi bu büyülü süreçte de sahip olduğunuz vücut ağırlığı almanız gereken kaloriyi belirliyor. Ancak kalori değil tek mesele elbette. Dengeli tabaklar için ilk şartımız 3 makro-besin olan Karbonhidrat, Protein ve Yağ gruplarını doğru ölçülerde buluşturmak! Elbette bunu yaparken “mevsimine uygun” , “yerel”, “sağlıklı ve doyurucu”  tabaklar ile hem vitamin ve minerali doğal yollarla kendine ve bebeğine sağlamış oluyorsun, hem de kilo yönetiminde çok daha kolay yol alıyorsun.

Hamilelik ve “İki Kişilik Beslenme”= Doğru Bilinen Yanlışlar

Sizlerin de yakın çevreniz, arkadaş, aile ve/veya akrabalarınız tarafından “Artık hamilesin iki kişilik beslenmelisin!” anlayışı ile fazlaca kalori almanızı tetikleyen durumlar başınıza geldi mi? Ben diyetisyen olmama rağmen bu durumla çok sık karşılaştım ve bazen baş etmek çok zor biliyorum. Herkes sizin ve bebeğinizin iyiliğini istese de yöntem bu olmamalı. Mesela “Artık iki can taşıyorsun, o nedenle iki kat özenle beslenmelisin!” anlayışı bu süreçte çok daha akıllıca bir yaklaşım olurdu.. Sıklıkla yapılan hatalar arasında “iki kişilik kalori kadar yemek yeme hakkı” olduğu iddiası ile sınırsız yemek saatleri hamilelikte yaşanabiliyor. Hal böyle iken hem annenin konforu olumsuz etkileniyor, hem de yüksek kalori ile beslenmek bebeğinize fayda sağlamıyor, aksine anneye yağ deposu olarak geri dönüyor. İşte bu noktada kontrollü kilo alımı ve farkındalıkla beslenme ile; İdeal kilo alımı, aldığın besin grupları arasındaki denge, olası bir vitamin/mineral eksikliğine karşı önlem alabilmek açısından doğru beslenme stratejileri geliştirmek çok önem kazanıyor. Yani sloganımız net: İki kişilik kalori değil, iki kişilik özen ile beslen!

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Olmalı?

Bu büyülü ve eşsiz süreçte kilo alımını doğru planlamak için hamilelik başlangıcındaki vücut ağırlığı değerlendirilmelidir.

Başlangıçta normal vücut ağırlığına sahip kişi için;

  • Trimester- İlk 3 Ay= 1-2,3 kg
  • Trimester- 3-6.Ay= 4-5 kg
  • Trimester-6-9.Ay= 5-7 kg kilo alımı beklenen değerledir.

Hamilelik başlangıcında;

  • Normal vücut ağırlığında ise; kilo alımı:10-14 kg (ortalama 12.5 kg)
  • Düşük vücut ağırlığına sahip ise:13-16,5 kg
  • Yüksek vücut ağırlığına sahip ise: 7,5-12,5 kg kilo alımı beklenir.

Sağlıklı kilo alımlarında; alınan kilonun: %62’si su- % 32’si yağ dokusu % 7 si protein deposu olarak dağılım gösterir.

Şeker hastalığı olan hamilelerde;

  • BKI< 20 kg/m²….. .Kilo alımı: 15 kg ve üzeri
  • BKI 20-25 kg/m²…..Kilo alımı: 12-15 kg
  • BKI 25-30 kg/m²…..Kilo alımı:10-12 kg
  • BKI >30 kg/m²……Kilo alımı: 7,5-10 kg şeklinde beklenir.

Peki Kilo Alımı Nasıl Bir Dağılım Gösterir?

Fetüs 3400 gr
Plasenta 450 gr
Amniyon sıvı 900 gr
Uterus 1100 gr
Meme dokusu 1400 gr
Kan hacmi 1800 gr
Maternal depolar 1800-3600 gr
Toplam 12.500 gr ±%15

 

Hamilelikte Günlük Enerji Alımı Nasıl Hesaplanmalıdır?

Hamilelik Öncesi BMI (BKI)

 

İLK 3 AY İÇİN

EK ENERJİ

3-6 AY

6-9 AY İÇİN EK ENERJİ

Nomal 20-25 kg/m² 150 kkal 300 kkal
Düşük ağırlık <20 kg/m² 250 kkal 300 kkal
Kilolu 25-30 kg/m² Yok 300 kkal
Obez >30 kg/m² 1200-1500 kkal/gün

24-26 kkal/kg

İdeal ağırlık için hesaplama yapılır.

Not: 4. Aydan sonra obez anne adaylarında kilo verimi diyet uygulaması yapılmamaktadır. İlave olarak kalori miktarı kadar önemli bir konu da bu kalorinin hangi besin öğeleri ile sağlandığıdır, bu nedenle beslenme programı kişiye özel geliştirilmelidir.

Diyetseç Felsefesi ile bu özel ve eşsiz süreçte keyifle hem de lezzetli sofralar ile hem kendinizi hem bebeğinizi sağlıkla doyururken; kilo yönetimini sağlamakta hiç zorlanmayacaksınız.

Sağlıkla, mutlulukla bebeğinize kavuşacağınız gün yaklaşıyor, her anın tadını çıkarmaya devam edin!

Uzman Diyetisyen Seçil ÜNAL EŞİNGEN

Diyet Seç Sistemi Kişiye Özel!

Sana özel bireysel diyet danışmanlık sistemimizi tanımak ve
tüm sorularına yanıt bulmak için hemen ücretsiz ön görüşme randevusu al!
Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu
error: Korunan İçerik!