HANGİSİ?

ŞEKER Mİ?

KARBONHİDRAT MI?

Sofra şekeri olarak tanımladığımız şekere hayatının hiçbir döneminde ihtiyacın olmadığını biliyor muydun? Evet yanlış duymadın; aslında tüm yaşamımızı beyaz şeker yani işlem görmüş “rafine” sofra şekerini hiç tüketmeden geçirebiliriz! Elbette bu konu bazen çığrından çıkıp “Karbonhidratsız Beslenmek” olarak algılanabiliyor!  Ancak bu çok farklı iki konuya bir açıklık getirmek için bu yazım sana gelsin! Hayatından çıkarman gereken hangisi? Şeker mi? Karbonhidrat mı?

KARBONHİDRAT NEDİR?

Tüm besinlerle erişebileceğimiz 3 ana besin ögesinden birisidir karbonhidrat. Diğerleri de protein ve yağ. İşte bu üç makro-besinden dengeli ölçülerle beslendiğinde uygun kaloriyi planladığında ideal vücut ağırlığına kavuşuyorsun. Karbonhidrat yaşam fonksiyonlarının sağlıkla ve eksiksiz yürütülebilmesi için gerekli bir enerji kaynağıdır! Bu nedenle KARBONHİDRATSIZ DİYET DÜŞÜNÜLEMEZ!

Zaten aslında “Karbonhidratsız Diyet” uyguladığını söyleyen birçok danışan adayımın aslında “rafine şeker” tüketmediğini ama bunu “karbonhidrat olarak isimlendirdiğini anlıyorum. Çünkü tükettiği besinler arasında karbonhidrat yoğun oranda var, olması da gerekir zaten. Peki hangi besinlerde karbonhidrat var öğrenmek ister misin?

HANGİ BESİNLERDE KARBONHİDRAT VAR?

Karbonhidrat kaynakları arasında ilk akla gelen elbette meyve ve sebzelerdir. Ancak başka birçok besinde de karbonhidrat bulunmaktadır. Mesela süt, yoğurt, kefir, ayran, tüm tahıl ürünleri (Ekmek, bulgur, makarna, şehriye ve un içeren her besin) ve kuru-baklagiller de karbonhidrat içermektedir. Yani bu besinleri dengeli olarak tüketiyorsan karbonhidrat alıyorsun! Ancak endişe etme çünkü karbonhidrata belirli oranda ihtiyacın var iken, rafine şeker yani beyaz sofra şekerine ihtiyacın yok! Dolayısıyla “Tabakta Denge” felsefesini hayata geçirmeye devam!…

Özetle; Karbonhidrat genel bir kavram; şeker de bir karbonhidrat; ama her karbonhidrat içeren besin sofra şekeri içermiyor yukarıdaki örnekte verdiğim besinlerdeki gibi. Bir de son olarak; karbonhidratın türüne dikkat etmelisin! Kan şekerini hızla arttıran yani glisemik yükü yüksek besinlerin tüketiminde bir limite ihtiyacın var elbette, bir de mix tabaklar oluşturduğunda yani karbonhidratlı besinleri tek başına değil protein veya faydalı yağ içeren besinlerle bir arada tükettiğinde kan şekerini dengelemek için insülin salgılayan pankreasına destek olabiliyorsun. Örneğin; elmayı tek başına değil ve yoğurdun üzerine doğrayarak tüketmek veya badem-ceviz-fındık gibi faydalı yağlarla bir arada tüketmek gibi.

BEYAZ ŞEKER OLMAZSA NE YAPARIM?

İşte bu noktada biraz Diyetseç’ten şekersiz tatlı tariflerini deneyip tadına baktığında hatta üzerine bir de hayal gücünü katıp kendi özel tariflerini oluşturduğunda, şekersiz ama lezzet dolu sofralara merhaba diyebilirsin!

 Şimdi bu makalemi leziz bir tarif ile sonlandırıyorum!

KIZILCIKLI-MUZLU PORRIDGE 

TARİF 2 PORSİYONLUKTUR! 1 PORSİYONU SADECE 232 KKAL !

Malzemeler:

  • 300 ml laktozsuz süt
  • 30 gr yulaf ezmesi
  • 100 gr muz
  • 10 gr (2 çorba kaşığı ) hindistan cevizi rendesi
  • 10 gr kızılcık (kurutulmuş)

Yapılışı:

Küçük bir tencereye süt ve yulaf ezmesini ekleyip orta ateşte 15 dk pişiriyoruz. Sonrasında rondoya dilimlenmiş muzları ekleyip içerisine sıcak sütlü-yulaf karışımının üzerinden bir kepçe sıcak-ılık sütten alıp muzun üzerine ekleyip pürüzsüz hale gelene kadar rondodan geçiriyoruz. Ocaktan aldığımız yulaf-süt karışımına muz püresini ekleyip karıştırıyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi rendesini ekleyip iki adet cam kaseye veya bardağa alıyoruz. Biraz ılınınca buzdolabında 2-3 saat bekletiyoruz. Servis öncesi kurutulmuş kızılcık ile renk katıyoruz. İster hızlı kahvaltın ister tok tutucu ara öğünün hazır. Hem de iki porsiyonluk! Üstelik bu tarif;her üç makrobesini de içinde barındırıyor

Sağlıkla,keyifle; afiyet olsun!

Diyet Seç Sistemi Kişiye Özel!

Sana özel bireysel diyet danışmanlık sistemimizi tanımak ve
tüm sorularına yanıt bulmak için hemen ücretsiz ön görüşme randevusu al!
Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu
error: Korunan İçerik!