Yeni yıla sevdiklerinle harika bir başlangıç yapmak için yılbaşı sofralarını hem keyifle yönetmek hem de tabağında dengeyi bulmak sandığın kadar zor ve sıkıcı değil. Böyle özel günlerde veya davet/organizasyonlarda “diyete uyma konusu” seni neden ne korkutuyor olabilir bir düşünelimJ Fikrimce; Hem eğlenceli anların tadını çıkarmak hem de leziz atıştırmalıkların tadına bakma isteğin son derece doğal. Bu nedenle “neden ben böyleyim?” sorgulamasını yapmanı istemiyorum. İçinden gelen istekleri doğru cevaplarla buluşturman yeterli. Bunun için sana bu konudaki yanılgıların ve yapabileceğin hatalı seçimlerin sonuçlarından bahsedeceğim. Hazır mısın?

Yılbaşı Sofrası Diyet Hataları 1: Yılbaşı Günü Bütün Gün Aç Kalıp Kendini Akşamki Sofraya Saklamak

YANILGI: Yılbaşı akşamı için planladığın kaçamak lokma ve yudumların hakkını vermek için, midende boş yer açtığını sanmak.

HATANIN SONUCU: Tüm gün aç kalan bünyeni akşam yılbaşı sofrasında yaşadığın iştah krizi ile sağlıkla yönetmenin zorluğu. Kontrolsüzce – sınırsızca yeme ve içme hali ve kaçınılmaz son, pişmanlık.

Yılbaşı Sofrası Diyet Hataları 2: “Battı Balık Yan Gider!”

YANILGI: En sevdiğin lezzetlerin bir arada bulunduğu bu harika yılbaşı sofrasında, tadına vardığın daha ilk lokmanda “Tamam artık bu iş bitti” hissine kapılıp “Battı balık yan gider!” demek ve hem tabakların hem kadehlerin dibine vurmak!

HATANIN SONUCU: Diyeti böyle zamanlarda tek günlük bir değişim olarak gördüğün için o gün “diyete uyamadım bu işi asla başaramayacağım” sonucuna ulaşmak. Bu aslında hem başarısızlık hissi ile kendine haksızlık etmek hem de tüm bir haftanın başarısını tek günle silmek demek. Ancak aslında durum o kadar trajik değil. O günün kaçamaklarını da biraz sınırla yapman en güzel seçenek olurdu ama sınırsızca yedin ve içtin diyelim. Ertesi gün ve günlerde özel içerikte bir program izlemelisin. Bir günlük kaçamak ile verdiğin tüm kiloları alman mümkün değil merak etme.

Yılbaşı Sofrası Diyet Hataları 3: Hızlı yemek yemek!

YANILGI: Gecenin tadını çıkarmak için acele etmem gerek! “Bu lokmayı ya şimdi yerim ya da hiç!” yanılgısına düşmek.

HATANIN SONUCU: Her lokma ya da yudumun tadına varmak ve bu anı uzatarak keyfini uzun uzun yaşamak dururken, hızlı yemek yediğin için ne olduğunu bile anlamadan gereğinden fazla yemek yemek. Hem karnındaki gerginliğin pişmanlığı hem de o anı veya lokmanı özümsemek yerine “Evet şimdi ne yapıyoruz? Sıradaki tüketim alanı nedir?” bakışını etrafa savurmak.

Yılbaşı Sofrası Diyet Hataları 4:  “Yılbaşı sofrası alkolsüz olmaz” diyenler bugün diyetten tamamen çıksın!

YANILGI: Diyet boyunca canım çok çekti ama kendimi zorlayıp hiç alkol almadım. Ama artık yeter! Yılbaşında beni kimse tutamaz sınırsızca alkol tüketeceğim. Aldığım kiloları yine veririm nasıl olsa.

HATANIN SONUCU: Sınırsız alkol ile tabağını da sınırlamadan kontrolsüzce yemek yemek ve gecenin sonunda veya en umut dolu olacağın senenin ilk gününde pişmanlık dolu bir sabaha uyanmak.

Tüm bu yanılgılar ve hatalı sonuçlar silsilesinde;

DİYETSEÇ ÇÖZÜMÜNE BİR GÖZ ATMANIN VAKTİDİR!

Bugün özel bir gün ve sen de kendini özel hissetmek için diyetteyken de bugün biraz kaçamak yapabilirsin bence de,  Sadece seçimlerini yaparken “sınırsız tüketim” yerine “kontrollü kaçamak” yapmaya ne dersin? Dilersen bana kaçamak tabağının bir fotoğrafını bile atabilirsin. Ancak yılbaşı gecesi için senden sadece 3 isteğim var:

  • Her gün yaptığın gibi, iyi bir kahvaltı ve öğle yemeği ile ihtiyaç duyduğun kadar ara öğün yapmalısın. Tüm gün akşam için kendini aç bıraktığında o sofrada akıllı seçimler yapmak çok zor olacak o nedenle çok aç bir mide ile yılbaşı sofrasına oturmamalısın.
  • Tüm gün boyunca ve saatler süren yılbaşı sofrasında su içmeyi unutma! Bedeninin her gün olduğu gibi bugün de suya ihtiyacı var, hatta alkol tüketimi olacaksa gün içerisinde ekstra 1 litre su içmeni tavsiye ederim.
  • Alkol tüketim alışkanlıklarına geri dönüp baktığımızda normalde 2 birim(kadeh) içenler için 1 birim, 5 birim alkol alanlar için 3-4 birim ile sınırlamak kesinlikle çok başarılı bir değişim ve harika bir kaçamak olacaktır. Yani yasak yok ama sınırsız bir kaçamak sana keyif değil sadece zarar verir.
  • Yavaş yemek yemeli ve sevdiklerinle yeni yıl sofrasının tadını çıkarmalısın. Her lokmayı iyice çiğneyip tadına varmak, her yudumu bir ritüele dönüştürmek ve An’da kalmak bugünü unutulmaz kılacak ve kaçamak miktarını ciddi ölçüde azaltacak emin olabilirsin.
  • Diyelim ki, planladığından daha çok yedin ve/veya içtin. Onu orada bırak, yeni güne yepyeni bir sen ile başla! Ertesi gün daha çok posa ve sıvı alarak biraz hafifleyebilirsin. Ancak “ertesi gün aç gezerim dengelerim” yanılgısına düşme. Yine en az 3 ana öğün bana sözün olmalı. Sadece miktarlarda biraz değişiklik yapman gerekebilir.
  • 2018’in ilk gününde kaslarına destek olarak güzel bir yürüyüşe çık, sıkı giyin, en sevdiğin müzik için tak kulaklıklarını ve hem melodilerle ruhunu besle hem de mutluluk hormonun daha ilk günden bu yepyeni seneye hızlı bir giriş yapsın.
  •  SAĞLIKLI, MUTLU VE HUZURLU BİR YIL OLSUN!

Diyet Seç Sistemi Kişiye Özel!

Sana özel bireysel diyet danışmanlık sistemimizi tanımak ve
tüm sorularına yanıt bulmak için hemen ücretsiz ön görüşme randevusu al!
Ücretsiz Ön Görüşme Randevusu
error: Korunan İçerik!