Chia tohumu diyet mucizesi mi?

Güneş kendini gösterip havalar ısınmaya başlayınca bir diyet çılgınlığı ortaya çıkar. Herkes bir diyet mucizesinin peşine düşer! Aslında hayatındaki esas mucize sensin, hep söylüyorum! Ancak elbette kilo yönetiminde mutfağında bazı yardımcıların var ona sözüm yok. Chia tohumu da bu yardımcılardan bir tanesi hem de çok sağlıklı!

Her danışan adayından bu günlerde ilk duyduğum cümleler; “Chia tohumu ile zayıflar mıyım?”, “Chia tohumu hakkında ne düşünüyorsunuz?” Bu kadar sık soru gelince artık detaylı bir bilimsel makale taraması yaparak karşınıza çıktım hadi birlikte keşfedelim Chia tohumu nedir, ne değildir?

CHİA TOHUMU NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Mexica, Kolombiya  ve Guatemala’da yetişen chia tohumu (salviahispanica) protein, omega*3 yağ asidi (alfa linoleik asit), mineral ve bol miktarda posayı bir arada bulunduruyor!

Bilimsel araştırmalar chia tohumunun :

  • Alerji
  • Kalp Hastalıkları
  • Kanser
  • Koroner Kalp Hastalıkları
  • Kalp Krizi
  • Hormonal Veya Endokrin Problemleri
  • Hiperlipidemi
  • Hipertansiyon
  • İnme (Felç) hastalıkları üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. Ancak kilo verimine çok anlamlı ölçüde etkili olduğunu gösteren bir çalışma yok!

Yani aslında bu sıralar ciddi bir diyet modası akımına maruz kalıyor diyebiliriz chia tohumu için! Neyse ki sağlıklı bir besin ve iyileştirici etkileri oldukça fazla! Bu nedenle chia tohumu sağlıklı ara öğün tahtını hala koruyor!

CHIA TOHUMU ZAYIFLAMA İÇİN KULLANILMALI MI?

Chia tohumunun zayıflama üzerinde doğrudan mucizevi bir etkisi yok, ancak dolaylı yoldan etkili olduğunu söylemeden geçemeyeceğim! Ben zayıflama programlarımda sıklıkla chia tohumu kullanıyorum! Hem diyetinde çeşitlendirme yaptığı için motive edici, hem de tok tutucu bir etkiye sahip! “Peki nasıl tok tutuyor?” dediğini duyar gibiyim, hemen cevaplayayım: Chia tohumunu suda/yağsız süt/soya sütü/badem sütü/pirinç sütünde bekleterek tükettiğinde kabuğunun dışında oluşan jel yapı sayesinde inanılmaz bir tokluk hissi yaşatıyor. Eğer suda bekletmeden tüketirsen de midende bu jel yapı yine oluşuyor hacmi artıyor, tokluk yaratıyor, ancak tok tutucu etkisi elbette içeriğindeki yağ miktarından da kaynaklı! Biliyorsun mideden boşalma hızı en yavaş olan makrobesin yağlar! Bu nedenle sıfır yağlı diyetlere karşıyım! Ancak tükettiğin yağ miktarını sınırlama sözü verirsen!

PEKİ CHIA TOHUMUNU NASIL TÜKETEBİLİRİM?

Chia tohumu ile henüz tanışmadıysan ilk fırsatta Diyetseç’in leziz “chia smoothie” tariflerinden birini denemelisin! Beynini taze ve genç tutmak alman gereken omega-3’ü önemli ölçüde karşılayan chia tohumu; gelişen dünyanın en favori besinleri arasında yerini aldı! Ancak miktara dikkat çünkü yağ içeriği yüksek bu tohumu sınırsız tüketmek kontrolsüz kalori alımına da sebep oluyor! bu nedenle her bir öğünde 10 gram chia tohumu senin için yeterli olacak!

Bu leziz doyurucu serinlik “aloe-chia smoothiee” tarifimi bugün denemeye ne dersin?

İstersen ara öğün olarak keyifle tüketebileceğin toktutucu smoothie tarifim şimdi senin için geliyor

250 ml alpro sade soya sütü

15 gram chia seeds

200 ml tropical aloe vera içecek

105 gram muz

2 çay kaşığı toz vanilya

Chia seed dışında tüm malzemeleri bol buz ile blendırdan geçir.

Üzerine chia tohumlarını at, iyice karıştır. İki porsiyonluk bu tatlı içeceği, tatlı krizi anında keyifle tüket. Üstelik inanılmaz tok tutucu.

Bu karışımın tamamı iki kocaman kupa ile toplamda sadece 295 kkal. 300 gram taze meyve +5 badem+1 kutu light süt hakkın yerine mutlulukla tüketebilirsin.

CHİA TOHUMU NE ZAMAN TEHLİKELİ HALE GELİYOR?

Chia tohumu çok sağlıklı ve  bitkisel kaynaklı bir omega-3 kaynağı! Ancak diyet akımına maruz kalan her besin gibi bu günlerde hızlı zayıflamak uğruna günlük 50-100 gramlara varan tüketim miktarları gözüme çarpıyor! Ben bu miktarları elbette önermiyorum! Doğanın bize sunduğu her besin gibi sınırsız tüketim o sağlıklı besini zararlı hale getirebiliyor! Nasıl mı?

Chia tohumu her 100 gramında 23 gram omega-3 içeriyor! Günlük olarak 3 gramın üzerinde omega-3 alımı kan sulandırıcı etkisi nedeniyle özellikle kan sulandırıcı ilaç (kumadin) kullanan kişilerde önerilmiyor! Bu nedenle aslında günlük 3 gramlık omega-3’ü 10 gram chia tohumundan (yaklaşık 1 yemek kaşığı) sağlayabiliyoruz! Daha fazla tüketmeye gerek yok! Çünkü aynı zamanda 100 gramı yaklaşık 480 kalori sağlıyor! Yani özetle; DİYETSEÇ CHİA TOHUMU ÖNERİSİ = GÜNLÜK 10 GRAM

error: Content is protected !!