Işıl ışıl saçlar ve güçlü tırnaklar için DiyetSeç beslenme sırları

Yaz gelince “deniz, kumsal,güneş” üçlüsü saç ve tırnaklarını maalesef güçsüzleştiriyor. Güneşin cesurca kendini gösterdiği bu günlerde sen de ışıl ışıl saçlar ve güçlü tırnaklar ile kendini göstermeye ne dersin? Şimdi DiyetSeç’ten püf noktaları geliyor, ama bu sefer saç ve tırnaklarını sağlıkla beslemek için. Hazır mısın?

Dengeli Tabaklar &  Kaliteli protein Almak İlk Kural

Saçlarının yapı taşı keratin proteinidir! Yeterli protein almaz isen saçların proteinsiz kalıyor; güçsüzlük ve kırılmalar içerden başlıyor.

“Ne yapmalıyım?” diyorsan bu cümlem sana geliyor;

Tabağında denge şart! Her öğünde protein grubu bir besin olmalı! Mesela; ızgara organik tavuk göğüs/somon, balık fileto, yağsız dana eti tüketebilir veya kurubaklagiller ile bitkisel yoldan da protein sağlayabilirsin. Seçim senin!

Demir Seviyeni Kontrol Et ve Beslenmeni Düzenle

Demirden fakir beslendiğinde saç ve tırnaklarına ne olur?

  • Yaygın telogen saç dökülmesi
  • Tırnak plağının merkezden çökerek konkav oluşturması.

Bu nedenle her 6 ayda bir kez mutlaka serum demir depo haline yani “Ferritin” değerine baktırmalı ve uzman görüşü almalısın.

Düşük demir seviyesini beslenme ve demir takviyesi ile düzelttiğimiz danışanlarımın saç dökülmelerinde %75 e varan azalmayı başardık. Eğer saç dökülmen varsa mutlaka profesyonel bir diyet danışmanlığı al ve demir içeren besinleri sofranın baştacı et.

Yağsız kırmız et, kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, badem, kaju fıstığı ve deniz ürünleri bol miktarda demir içeriyor. Ancak sana özel miktarlar için uzman diyetisyenine başvurmalısın!

Çinko’dan Zengin Besinlere Sofranda Yer Aç

Saç ve tırnak sağlığı için olmazsa olmaz minerallerden birisi de çinko. Saç dökülmesi ve sık yaşanan tırnak kırılmalarına karşı bir adım önce olmak istersen çinkodan zengin beslenmeli, hatta eksiklik halinde uzman diyetisyen tavsiyesi veya doktorun tarafından sana özel önerilen dozda takviye almalısın.

Çinkodan zengin besinler; kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt ve ürünleri, badem, ceviz, kurubaklagiller, tam buğday ve ürünleri. Ancak sana özel miktarlar için uzman diyetisyenine başvurmalısın!

Biotin

Biotin eksikliğinde saç ve cilt bozukluklarıgözlenebilir. Biotin, vücutta yağın işlenmesi sırasında kullanılan bazı enzimlerin (acetyl Co-A carboxylase) üretimi için gereklidir. Biotin eksikliğinde bu enzimler yeterince üretilmez, yağ asitleri sentezlenemez ve diğer hücreler gibi cilt hücreleri de yenilenemez.

Bu nedenle ciltte beyaz yamalar, aşırı kuru bölgeler oluşabilir ve cilt genel olarak solgun görünebilir. Saç derisi de direkt olarak cilt kalitesinden etkilendiği için cansız saçlar biotin eksikliğinin sonucu olarak gözlenebilir.

Her gün ara öğünde 10 adet fındık tüketerek biotin ihtiyacına destek olabilirsin. Ancak fındık yağ grubundaki bir besin olduğu için günün geri kalanını çok dikkatli planlamalısın!

Selenyum

Selenyum eksikliği sonucu deri ve saçta tam pigmentasyon kaybı şeklinde gözlenen birtakım hastalıklara karşı bir adım önde olmak için sofranda selenyumdan zengin besinlere yer açmalısın.

Selenyumdan zengin besinler: Kırmızı et, balık, deniz ürünleri selenyum açısından çok zengindir. Ancak orta seviyede  selenyum içeren; beyaz et, süt ürünleri, tahıllar, meyve ve sebze gibi besinlerin içerdikleri selenyumun biyoyararlılık oranları (emilim düzeyleri) çok daha yüksek seviyededir. Ancak sana özel miktarlar için uzman diyetisyenine başvurmalısın!

error: Content is protected !!