Seyahatte DiyetSeç

En sevdiğin arkadaşınla harika bir tatil planladın. Keyifli ne varsa “sonuna kadar!” bu tatilde değil mi? Ama bugün sana farklı bir bakış açısı kazandırmak istiyorum.

Bu sefer bu tatil için“Gözüm kapalı kilo almaya gidiyorum” düşüncesiyle değil de “Her anın tadını çıkararak ruhumu beslemeye gidiyorum.” düşüncesiyle yola çıkalım mı ne dersin?

İnanmazsın; bunu ye, şunu yeme demeyeceğim bu sefer!

Sadece 5 tane püf noktam var senin için. Bunlar uyman şartıyla sevdiğin her şeyden yiyebilirsin!

Az önce çığlık mı attın?

FARKINDALIKLA YEMEK YEMEK

Yemek yerken “An’da kalmak” deneyimlemeni istediğim ilk konu. Aldığın her lokmayı ağzında iyice döndürüp tüm lezzetleri dilinin her bir tat tomurcuğunda hissetmen ve yavaş bir şekilde iyice çiğnediğin bu lokmayı tam tabiriyle “afiyetle” yutman. Aslında tüm mesele bu! Yemek yerken başka bir şeyle ilgilenmeyip sadece o lokmanın tadını çıkarmanı öneriyorum. Mutlu tabaklar, mutlu diyet günlerinin ilk sırrıdır.

PROBİYOTIK KULLAN

Seyahat sırasında yer değişikliği, uyku düzenindeki değişiklik ve stres seviyesindeki hafif değişiklikler “ikinci beyin olan=Bağırsaklar”ın çalışma düzenini etkiliyor. O nedenle seyahat öncesi yanına mutlaka probiyotik tabletini almalısın. Seyahat boyunca bağırsaklarına yararlı bakteri sunmalısınki floran yoluna sağlıkla devam etsin, düzenli çalışsın, metabolizmanın hızına hız katsın.

KURUYEMİŞLER HAYDİ ÇANTAYA

Bu tatilde görmek istediğin çok yer var ve programın oldukça sıkışık. Bazen acıktığını bile fark etmeden saatler geçirebilirsin. Aç olduğunu fark ettiğinde de kontrol edilemez bir iştah atağıyla karşı karşıya gelebilirsin. Bu kadar aç bir mideyle sağlıklı seçimler yapman çok zor. O nedenle çantanda yer kaplamayacak ama iştah kontrolünde çok önemli bir yere sahip kuruyemişler ile bu seyahati çok daha keyifli hale getirebilirsin. Klasik bir söz vardır ya hani “Her gün 1 avuç fındık ye”diye işte o hesap bu hesap.

UNUTMA; SU İÇ! SU İÇ! SU İÇ!

Hiç şaşmaz; koşuşturmalı tatil programlarında en çok atlanan konulardan birisidir su içmek. Ancak özellikle yaz yaylarında tatil boyunca çok daha fazla suya ihtiyacın var, çünkü güneşin ısıtıcı etkisi ve terleme ile kaybettiğin suyu yerine koymalısın bir de metabolizmanın hızına hız katmalısın. İşte tüm bu saydıklarım günde 2-2,5 litre su içtiğinde oluyor. O zaman pamuk eller bardaklara. Seyahat boyunca unutma; Su iç! Su iç! Su iç!

error: Content is protected !!