Taze yıl, taze diyet.

Yeni yıl için umutlarımız, dileklerimiz çok! Sevdiklerimizle sağlıkla, mutlulukla, güvenli ve huzurlu günler hayal ediyoruz! Temiz kalplerle dilenen tüm dilekler gerçek olur; yeter ki gönülden iste! Herkes için “iyilik” dile! Evrene iyi dilekler yolla; bunun sana dönüşü çok kısa sürecek emin ol!

Diyet hikayen için de bu dilek tutma ritüelini uygulayabiliriz aslında! Hayatında bir şeyleri gerçekten değiştirmek istiyorsan; önce gerçekten isteyip istemediğini sor kendine; dileğini tut-evrene yolla ve sonra harekete geç! Değişime inanamayacaksın! Sana yardımcı olması için bu hafta sağlıklı beslenmek adına 3 püf noktaya değindim! Hazır mısın?

  1. MUTLU BAĞIRSAKLAR İÇİN “SAĞLIKLI DETOKS” YÖNTEMLERİ

En önemli bağışıklık organın bağırsaklarındaki yararlı bakteriler senin en güçlü ajanın bu hayatta! Evet onları hiç hafife almamalısın! Düzenli bağırsak faaliyeti sağlıklı bir bedenin olmazsa olmazı ve bu düzenli faaliyeti de bakteriler sağlıyor! Bunun için ihtiyacın olan detoks (arınma) yöntemlerinin sağlıklı olanlarını tercih etmeni isteyeceğim. “Mesela?” dediğini duyar gibiyim;

İlk olarak; günlük en az 2 litre su içmelisin! Biliyorum soğuk kış günlerinde su içmek zor geliyor; ancak sana bir “ Kırmızı Flora Suyu” tarifim var bu tarif senin su tüketimini arttırarak bağırsak florana destek olacak!

Malzemeler:

  • 2 litre içme suyu
  • 5-6 ince dilim zencefil
  • Taze nane yaprakları
  • 10 gram chia tohumu
  • 100 gram nar taneleri

Tüm malzemeleri sabahtan hazırla en az 1 saat beklet; gün içerisinde tüket, suyu bitince nar taneleri ve chia tohumunu da hüplet!

İkinci önerim; Günlük en az 300 gram taze meyve ve ilave 200 gram taze sebze tüketmen yönünde olacak! Elbette seçimini mevsimine uygun olarak yapmalısın! İmkanın var ise “Organik Pazar” nimetlerinden faydalanarak daha yüksek vitamin ve mineral alabilirsin! Bir de kabuklu tüketilebilen meyve ve sebzeleri mutlaka kabuklu tüket! Posa miktarı tavan yapsın!

Üçüncü önerim; Soğuk havalarda içini ısıtacak bitki çaylarından günlük 5 kupa içme limiti koy ve 1 kupa seçimini mutlaka “Rezene”den yana kullan! Bağırsak hareketlerine minik bir buket çiçek yolla ve ilave olarak ıhlamur çiçeği ile bağışıklığına destek ol! Toplamda 5 kupayı geçmek yok unutma! Yüksek miktarda bitki çayı tüketimi etkilerini göz ardı etmeleyim!

  1. KANSERE KARŞI BİR ADIM ÖNDE OLMAK İÇİN! KIŞ MEYVELERİNİ ÇOK SEV, HEP SEV!

“Sevmekle başlayacak her şey!” demiş şair! Ne de güzel söylemiş! Önce kendini, bedenini yaptığın işi, gittiğin okulu, soluduğun nefesi sev! Şükret hayata! Doğanın sana sunduğu mükemmel kış meyvelerinden bir tane NAR kopar dalından! Sonra gökyüzüne bak ve hediyen için teşekkür et! Hayat böyle nimetlerle dolu! O harika doğa mucizelerinin bedeninde yarattığı etkiyi de öğrenmek ister misin? Yapılan araştırmalar düzenli meyve tüketiminin içeriğindeki fenolik bileşikler sayesinde kolon kanseri riskini çok önemli ölçüde azalttığını kanıtlamış durumda! O zaman; hücrelerine bol antioksidan yollamak için her günün sonunda sor kendine “Bugün ne kadar meyve tükettim?” diye. Eğer az tükettiysen yeni güne yeni bir başlangıç yap ve o gün 300 gram taze meyve tüketmeye çalış!

  1. STRES HORMONU = KORTİZOL HORMONU YÖNETİMİ SENDE ARTIK

Stres sağlığının baş düşmanı! Birçok hastalığın kökenine indiğinde “Stres” tetikleyici bir rol oynuyor! Çünkü stres senin hormon dengeni altüst ediyor, bu da bağışıklığını etkiliyor! Etrafta “kol gezen” zararlı virüs ve bakteriler de düşen bağışıklığını bir fırsat biliyor ve vücudunu ele geçiriyor! “Peki doğru diyet tüyoları ile stresimi nasıl kontrol edebilirim ki?” diyorsan sana harika bir bilgi daha! Sabah uyandığında en yüksek düzeyde kortizol (stres hormonu) seviyesi ile güne başlıyorsun! Yüksek kortizol seviyesi de ideal kiloya ulşamanı engelleyecek bir durum! Ancak yumurta-peynir-yeşillik-tam tahıllı ekmek içeren dengeli bir kahvaltı ile kortizol seviyeni düşürebilirsin! Böylece düzenli kahvaltı alışkanlığı ile kortizol hormon seviyesi yönetimi senin elinde oluyor! Şimdi söyle bakalım; sabah 5 dakika daha fazla uyku mu? Daha stressiz bir gün mü? Seçimini şimdiden duyabiliyorum!

Haydi sen de bu değişimleri hayata geçir! Harekete geç! DiyetSeç!

error: Content is protected !!